Tabiatın Dili

Tabiatta mimârî, semâlarla iç içe gibidir. Dağlar, o mehîp edâlarıyla başlarını semânın eteklerine dayamış gibi görünmeleri; göklerin, bu şiddetli vuslat arzusuna karşı kendilerini salıvermeleri…
İnsan hayâli, çiçeklere konup-kalkan arılar gibi, onun güzelliğinin akislerine kona-kalka ufka kadar ilerler. Oraya ulaşınca da yeniden başlayacak bir seferle yolların, gökler ötesi sonsuza doğru uzayıp gittiğini sanır.

Yazının Devamı

Kaygıyı ve Stresi Azaltmak İçin Bilinçli Nefes Almak

Bilinçli nefes alma, genellikle nefesin vücuda girip çıkmasıyla ilgili bir farkındalık geliştirme eylemidir. Bu uygulama, hayata daha derinden bağlanabilmek için bir sakinlik durumuna ulaşmaya yardımcı olabilir. Bilinçli nefes almanın faydaları kulağa oldukça hoş gelebilir ama acaba bilim bu konuda ne diyor?

Yazının Devamı

Güneş Panelleri Altında Koyun Yetiştiriciliği

Fotovoltaik güneş enerjisi panellerinin altında koyun yetiştiriciliği hem yenilenebilir enerji endüstrisine hem de ABD’nin zor durumdaki koyun eti sektörüne önemli faydalar sağlayacağa benziyor. Bu uygulamanın yaygınlaşmasıyla ABD’deki daha fazla güneş enerjisi tesisinin çim biçme makinelerini kuzularla değiştirmeye başlaması bekleniyor

Yazının Devamı 

Suyun Hasadı ve Korunması İçin
Örnek Bir Proje

Suyun basit görünen ama olağanüstü bir döngüsü vardır. Başta denizlerden olmak üzere suyun bulunduğu her yüzeyden buharlaşma olur ve su, buhar olarak atmosfere karışır. Havada zerreler halinde buluta dönüşen su, özellikle kara parçaları üzerine rüzgarlarla taşınır ve o bölgelere yağmur veya kar olarak düşer. 

Yazının Devamı 

Hyundai, Gıda Atıklarından Hidrojen Elde Edecek

Hyundai Motor Group, gıda atıklarının arıtılması sırasında üretilen biyogazı kullanarak hidrojen üretmeye başlayacağını duyurdu.
Grup, yenilenebilir sentetik yakıt (e-yakıt) üretim teknolojilerini araştırırken aynı zamanda yeşil hidrojen üretimini teşvik etmeyi planlıyor.

Yazının Devamı 

Kanada Hükümeti, Enerji İçin Kullanılan Atık Biyokütleye Yönelik Vergi İndirimi Genişletiyor

Kanada hükümeti, 2023 Sonbahar Ekonomik Bildirisi’yle elektrik, ısı veya kombine ısı ve enerji  üretiminde (CHP) atık biyokütle kullanan sistemler için vergi indirimi kapsamını genişletti.

Yazının Devamı 

Beyaz Hidrojenin Keşfi Küresel Emisyonun Azaltılmasına Çare Olabilecek mi?

Fransa’daki Lorraine Üniversitesi’nden bilim insanları Philippe de Donato ve Jacques Pironon, kuzeydoğu Fransa’da 2023 yaz başlarında metan ararken en ucuz ve en yeşil hidrojen türünün devasa bir rezervini (beyaz hidrojeni) keşfettiler.

Yazının Devamı 

Işık Kirliliğinin Etkileri Nasıl Azaltılabilir?

Geceleri yapay ışığa maruz kalmanın; hassas yaşam alanları, geceleri beslenen, hareket halinde olan canlılar ve tabii ki insanlar da dahil olmak üzere bütün bir çevreye verebileceği zararların anlaşılmasında bazı ilerlemeler kaydedilmiştir.

Yazının Devamı 

Denizlerdeki Plastik Kirliliğini Azaltmak İçin Yeni Teknoloji Arayışları

AB’nin “Hava, Su ve Toprakta Sıfır Kirliliğe Yönelik Eylem Planı”, 2030 yılına kadar denizlerdeki plastik atıkların en az %50, çevreye salınan mikroplastiklerin ise en az %30 azaltılması çağrısında bulunmaktadır..

Yazının Devamı 

Avrupa’da Tatlı Su Habitatına Bağımlı Olan Türlerin Sayısı Azalıyor

Yapılan son bir çalışma, Avrupa Natura 2000 ağındaki biyolojik çeşitliliğinin, çevredeki arazi kullanımından oldukça fazla etkilendiğini ortaya koydu. iddialı hedeflere ve uzun vadeli çabalara rağmen biyolojik çeşitlilik azalma gösterirken direktifler kapsamında korunan türlerin %60’ı elverişsiz koruma statüsünde olmaya devam etmekte ve taşkın yataklarının %80-90’ı bozulmaktadır.

Yazının Devamı

Küresel Sıcaklık Artışı Tarımsal Üretimde Avantaj Olabilir mi?

Küresel sıcaklık artışının tarımsal üretim üzerindeki etkileri karmaşık ve çeşitlidir. Avantajları olduğu gibi, zorlukları da bulunmaktadır. Tarım sektörü bu nedenle sürdürülebilir ve iklim değişikliğine dayanıklı stratejiler geliştirmelidir. Bilim insanlarının tahminler doğru çıktı ve sıcaklıklar yavaş yavaş  dünyanın her bölgesinde hissedilebilir şekilde arttı. Termometreler de bunu rakamsal olarak doğruladı.

Yazının Devamı

Binbir Derde Şifa Bir Bitki: Ginkgo Biloba

 

“Yaşayan fosil” olarak bilinen Ginkgo Biloba L., 2000 yılı aşkın süredir insan sağlığı için tedavi edici açıdan değerli bir bitki olarak kullanılmaktadır.

Geleneksel Çin tıbbında, Ginkgo Biloba yüzyıllardır mide ağrısı, bilişsel işlev bozukluğu, bronşit, astım, tüberküloz ve diğer rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Klinik olarak değerlendirilmiş ve hafızayı geliştirmeye yönelik bir besin takviyesi ve ilaç olmasının yanı sıra Alzheimer hastalığı ve diğer nörolojik bozukluklar için tedavi edici veya önleyici bir önlem olarak etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Yazının Devamı