Avrupa’nın en büyük fotovoltaik güneş enerjisi santrali Konya’da kuruldu

Kalyon Enerji Şirketi’nin sahip olduğu 1350 megavat gücündeki Karapınar Güneş Enerjisi Santrali 2 Mayıs 2023 tarihinde faaliyete geçti. Kurulum çalışmalarına Ocak 2020’de başlanan Avrupa’nın en büyük, dünyanın sayılı güneş santrallerinden biri olan bu santral 2600 futbol sahası büyüklüğündeki 20 milyon metrekare araziye kuruldu. Acıgöl Havzası’nın bilinçsiz tarım, iklim değişikliği ve yanlış sulama gibi nedenlerle çölleşmesi sonrasında bu arazi yenilenebilir enerji kaynak alanı olarak değerlendirildi. 

Ankara’da bulunan Dünyanın ilk ve tek tam bütünleşmiş güneş paneli fabrikası Kalyon Fotovoltaik’de üretilen panellerle kurulumu tamamlanan santralde, toplam 3 milyon 256 bin 38 güneş paneli kullanıldı. 100 bini kapalı olmak üzere 250 bin metrekarelik bir alanda konumlanan Kalyon Fotovoltaik (PV) üretim tesisi, toplamda 4 fabrikadan ve bir Ar-Ge merkezinden oluşuyor. Ingot, wafer, hücre ve modül fabrikalarında 1200 MW kapasite ile üretim yapan fabrikada güneş teknolojileri alanında uzmanlaşmış 100’ün üzerindeki araştırmacının yer aldığı Ar-Ge Merkeziyle birlikte 2000’i aşkın kişiye istihdam sağlanmaktadır. 

Karapınar Santrali Türkiye’nin kurulu güneş enerjisini tek başına %20 oranında artıracak ve tam kapasiteye ulaştıktan sonra ilk işletme yılında 2.3 TWh elektrik üretecektir. Bu elektrik üretimi göz önüne alındığında (tam kapasite kurulduktan sonra), ortalama CO2 emisyonu tasarrufu yılda yaklaşık 1,14 milyon ton olacaktır. Bu da aklaşık 250,000 binek aracının yıllık emisyonuna karşılık gelmektedir. Santralde üretilecek elektrikle yıllık 450 milyon dolarlık döviz tasarrufu sağlanacak ve 2 milyon kişinin evsel elektrik ihtiyacı karşılanacak. 1 milyar dolarlık yatırımla tamamlanan santralin finansmanında İngiliz ihracat kredi ajansı UKEF’in katkıları bulunuyor.