Varşova’da Bulunan Dünyanın En İnce Binası: Keret Evi

İki bina arasına inşa edilen incecik bir binadır Keret Evi.  İki binanın arasındaki boşluğu görünce Polonyalı mimar Szczesny’in aklına ilginç bir fikir gelir. Bu boşluğa incecik bir ev inşa etmek ve bunu Polonya asıllı İsrailli yazar ve film yapımcısı Etgar Keret’e ithaf etmek.

Jakub Szczesny, Varşova’daki Yahudi Gettosundan geçerken savaş öncesinden kalma bir bina ile 11 katlı bir binanın arasındaki boşluğu fark eder. Centrala isimli deneysel mimariyle ilgilenen bir topluluğun üyesi olan Szczesny, iki binanın arasındaki boşluktan çok etkilenir, adeta aşık olur ve bu boşluğu doldurmak, aralarında bir bağ kurmak ister. 39 yaşındaki Szczesny, bu boşluğu doldurmak üzere, aslen Polonyalı olan, Türkiye’ye de gelen, yazdığı kısa hikayelerle meşhur olan, İsrailli yazar Etgar Keret’e ithafen bir bina tasarlar. O zaman 45 yaşındaki Keret, bu mimar tarafından arandığında çok şaşırır ve ağır bir Polonya aksanı konuşan birinin onunla dalga geçtiğini sanar. Ancak bu konuda bir hayli ciddi olduğunu belirten Szczesny, Tel Aviv’e gidip, Keret’le bu projesini paylaşıp onu ikna ettikten sonra projeyi tamamlar. Daha sonraki yıl içinde Varşova’daki Keret Evi açılır. Szczesny’nin bu evi inşa etmesi zorlu bir süreç sonunda gerçekleşir. Evin bulunduğu Wola Mahallesi inşaat iznini almasına yardım eder. İnşaat masrafları Varşova Belediyesi ve Polonya Modern Sanat Vakfı tarafından karşılanır. Bina 2019 yılında Dünyanın en ikonik evlerinden biri olarak ilan edildi ve mimari bir portal olan “Iconic Houses” tarafından uluslararası en önemli projeler listesine kayıt edildi.

En dar noktası 92 cm, en geniş noktası yaklaşık 152 cm olan Keret Evi, dünyanın en ince evlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Zemini 4,09 metrekare. Evin dış cephesinde çelik bir çerçeve bulunuyor. İlk katında mutfak, lavabo ve sürgülü kapıyla açılan ayrı bir bölmede banyo bulunuyor. Merdiven ile çıkılan ikinci katta evin en dar noktası olan oturma odası bulunuyor. Elektrik komşu bir binadan temin ediliyor. Su ve atıksu için şehir şebekesine bağlı olmayan özel tesisatı mevcut.

Açılış için Varşova’ya giden Keret, gördüğü manzaradan çok memnun kalır ve hikayelerinin bu evde vücut bulduğunu, yeni hikayelerinden bir tanesini de bu evde yazmayı planladığını söyler. Ancak Polonya yasalarına göre Keret Evi konut olarak kullanmak için çok küçük. Bu yüzden; burada beş ile yedi gün arasında sanatçıların kalması planlanıyor.

Keret; Polonya’da, Nazilerin ailesini öldürdüğü yerde, bir Keret Evi açılacak olmasını bir metafor olarak görüyor ve tıpkı bu ev gibi, zorla kendilerine yer açtıklarını söylüyor.

Adres: Żelazna 74, 00-875 Warszawa

Kaynaklar

http://kerethouse.com/

http://www.domkereta.pl/