Kalp hastalığı ve kansere karşı faydalı bir meyve: Nar

 

Nar en sağlıklı meyveler arasındadır ve bir dizi faydalı bileşik içerir. Araştırmalar narın vücudumuz için çeşitli faydaları olduğunu ve birçok hastalık riskini azalttığını göstermiştir.

Bir bardak dolusu (yaklaşık olarak 174 gram) nar tanesi 7 gram lif, 3 gram protein, günlük ihtiyacın %30’u kadar C vitamini, günlük ihtiyacın %36’sı oranında K vitamini, günlük ihtiyacın %16’sı miktarında B vitamini, günlük ihtiyacın %12’si potasyum, 24 gram şeker ve 144 kalori içerir.

Narda, güçlü tıbbi özellikleri olan iki bitkisel bileşik vardır. Biri son derece güçlü antioksidan olan ve yeşil çaydan üç kat daha fazla antioksidan aktiviteye sahip bulunan punikalagin, diğeri ise nar çekirdeği yağında bulunan punisik asittir.

Nar anti-inflamatuar (iltihap giderici) etkiye sahiptir. Kronik inflamasyon, birçok ciddi hastalığın önde gelen itici güçlerinden biridir. Bunlar arasında kalp hastalığı, kanser, tip 2 diyabet, alzheimer hastalığı ve hatta obezite de vardır. Narda punikalaginlerin antioksidan özelliklerinin aracılık ettiği güçlü anti-inflamatuar özellikler mevcuttur. Deneysel çalışmalarda meme kanseri ve kolon kanseri hücrelerinin yanı sıra sindirim sistemindeki inflamatuar aktivitenin de azaltılabildiği görülmüştür. Diyabetli kişiler üzerinde yapılan bir çalışmada, günde 1 bardak (250 ml) nar suyunun inflamatuar belirteçler CRP ve interlökin-6’yı sırasıyla %32 ve %30 oranında azalttığı bulunmuştur.

Prostat kanseri erkeklerde sık görülen bir kanser türüdür.  Nar prostat kanseriyle savaşmada yardımcı olabilir. Laboratuvar çalışmaları, nar özünün kanser hücrelerinin üremesini yavaşlatabileceğini ve hatta kanser hücrelerinde apoptozu veya hücre ölümünü indükleyebileceğini düşündürmektedir. Prostat spesifik antijen (PSA), prostat kanseri için bir kan belirtecidir. PSA seviyeleri kısa bir süre içinde iki katına çıkan erkeklerde prostat kanserinden ölüm riski artmaktadır. İnsanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, günde bir çay bardağı (237 ml) nar suyu içmenin PSA’nın iki katına çıkma süresini 15 aydan 54 aya çıkardığı görüldü.

Narın kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri olan meme kanserine karşı da faydalı olabildiği görüldü. Nar özü, meme kanseri hücrelerinin üremesini engelleyebilir, hatta bazılarını öldürebilir.

Yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp krizi ve felçlerin önde gelen nedenlerinden biridir. Yapılan bir çalışmada, hipertansiyonu olan kişiler, iki hafta boyunca günde 150 ml nar suyu tükettikten sonra kan basıncında önemli bir düşüş sağlandı. Yüksek olan sistolik kan basıncı için de benzer etkiler bulunmuştur.

Nar artrit ve eklem ağrılarını önlemeye de yardımcı olabilir. Artritin birçok farklı türü vardır, ancak bunların çoğu eklemlerde bir tür iltihaplanma içerir. Nardaki bitki bileşiklerinin iltihap önleyici etkileri olduğu göz önüne alındığında, artrit tedavisine yardımcı olabileceği anlaşılır. Laboratuvar çalışmaları, nar özünün osteoartritli kişilerde eklemlere zarar verdiği bilinen enzimleri bloke edebileceğini göstermiştir. 

Kalp hastalığı şu anda dünyanın en yaygın erken ölüm nedenidir.  Bu birçok farklı faktör tarafından yönlendirilen karmaşık bir hastalıktır. Nar suyu kalp hastalığı riskini azaltabilir. Nardaki ana yağ asidi olan punisik asit, kalp hastalığı sürecindeki birkaç adıma karşı korunmaya yardımcı olabilir. Yüksek trigliserit düzeyine sahip 51 kişide yapılan 4 haftalık bir çalışma, günde 800 mg nar çekirdeği yağının trigliseritleri önemli ölçüde düşürdüğünü ve trigliserit-HDL oranını iyileştirdiğini gösterdi. Başka bir çalışmada, tip 2 diyabetli ve yüksek kolesterolü olan kişilerde nar suyunun etkileri incelendi. “Kötü” LDL kolesterolde önemli azalmaların yanı sıra diğer iyileştirmeler görüldü. Hem hayvan hem de insan çalışmalarında nar suyunun, kalp hastalığına giden yolda anahtar adımlardan biri olan LDL kolesterol parçacıklarını oksidasyondan koruduğu gösterilmiştir. Son olarak yapılan bir araştırma, nar suyunun kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü olan yüksek tansiyonu azalttığı sonucuna varmıştır.

Nar Suyu erektil disfonksiyon tedavisine yardımcı olabilir. Oksidatif hasar, erektil doku da dahil olmak üzere vücudun tüm bölgelerindeki kan akışını bozabilir. Nar suyunun tavşanlarda kan akışını ve erektil yanıtı artırmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Nar, bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarıyla savaşmaya yardımcı olabilir. Nardaki bileşiklerin bazı bakteri türleriyle ve Candida albicans mayasıyla savaştıkları gösterilmiştir. Anti-bakteriyel ve anti-mantar etkileri, ağzımızdaki enfeksiyonlara ve iltihaplanmalara karşı da koruyucu olabilir. Bu, diş eti iltihabı, periodontitis ve protez stomatit gibi durumları içerir.

Narın hafızayı iyileştirebileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Cerrahi hastalarda yapılan bir çalışma, 2 gram nar ekstresinin ameliyattan sonra hafızadaki eksiklikleri önlediğini buldu. Hafıza şikayetleri olan 28 yaşlı yetişkinde yapılan bir başka çalışmada, günde 237 ml nar suyunun sözel ve görsel hafıza belirteçlerini önemli ölçüde iyileştirdiği bulundu.  Farelerde yapılan araştırmalar ayrıca narın Alzheimer hastalığıyla savaşmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.Nar, egzersiz performansını iyileştirdiği gösterilen diyet nitratları açısından zengindir. 

Koşu bandında koşan 19 sporcu üzerinde yapılan bir araştırma, egzersizden 30 dakika önce bir gram nar özütünün kan akışını önemli ölçüde artırdığını, yorgunluğun başlamasını geciktirdiğini ve egzersiz verimliliğini artırdığını gösterdi.

Cenab-ı Hak Kur’an’da gökten indirdiği su ile her türlü bitkiyi yetiştirdiğini ve onlardan nar dahil birçok meyve çıkardığını beyan buyurmaktadır. Bunların hepsinin hem birbirine çok benzeyen yönleri, hem de birbirinden çok farklı özellikleri vardır. Gözümüzün önünde cereyan eden bu işlerde, nice dersler ve ibretler olduğu ayette ifade edilmektedir (En’am Suresi 6:99). Dünyevi bu kadar çok faydaları olan narın bir ayette cennet meyveleri arasında zikredilmesi de gayet yerindedir (En’am Suresi 6:141).

Sonuç olarak nar, besin maddeleri ve güçlü bitki bileşikleri ile dolu, dünyamızdaki en sağlıklı meyvelerden biridir. Özetle kalp hastalığı, kanser, artrit ve diğer iltihaplı durumlar dahil olmak üzere çeşitli ciddi hastalık risklerini azaltmaya yardımcı olabilir. Dahası, hafızayı ve egzersiz performansını artırabilir. Narın sunduğu birçok sağlık etkisinden yararlanmak istiyorsanız ya doğrudan yiyin ya da nar suyu için.. 

Kaynak: Pomegranate: 10 Health and Nutritional Benefits. https://www.healthline.com/nutrition/12-proven-benefits-of-pomegranate