AB’de tek kullanımlık ambalajları yasaklamak için yeni düzenleme hazırlanıyor

Avrupa Birliği, ambalaj kirliliğiyle mücadele kapsamında otellerdeki küçük banyo malzemelerini ve tek kullanımlık gıda kaplarını yasaklamayı planlıyor. Bu, Avrupa’da 2050 yılına kadar sıfır atığa ulaşmak ve döngüsel bir ekonomiyi teşvik etmek için AB çapında bir plan olan Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın bir parçası olarak gündeme geldi.

AB’de plastiklerin %40’ı ve kağıdın %50’si  ambalaj üretimi için kullanılıyor. Bir kişi yılda ortalama 180 kg ambalaj atığı üretiyor. Avrupa Komisyonu’na göre, eğer önlem alınmazsa 2030’a kadar plastik ambalaj atıklarının miktarı %46 oranında artabilir.

AB hangi ambalajları yasaklamak istiyor?

AB mevzuatının ambalaj atığına ilişkin önerilen revizyonu, 2030 yılına kadar tüm ambalajları yeniden kullanılabilir veya geri dönüştürülebilir hale getirmeyi amaçlıyor. Ayrıca, gereksiz ambalajlardan kurtulmayı, geri dönüşümü desteklemeyi ve biyolojik olarak parçalanabilen plastiklerin uygun kullanımı ve imhasına açıklık getirmeyi amaçlıyor. Yeni yasaya göre, restoran ve kafelerde tüketilen yiyecek ve içecekler için kullanılan tek kullanımlık ambalajlar, meyve ve sebzeler için kullanılan tek kullanımlık ambalajlar ve otellerde minyatür şampuan şişeleri ve diğer minyatür ambalajlar da dahil olmak üzere bazı gereksiz ambalaj türleri yasaklanacak. Belirli büyüklükteki restoran ve kafelerde tüketicilere yeniden kullanılabilir ambalaj seçeneği sunulacak.

Yeni AB ambalaj yasasının nasıl bir etkisi olabilir?

Önerilen önlemler ile 2030’a kadar ambalajdan kaynaklanan sera gazı emisyonları üçte bir oranında azalacak. Bu, Hırvatistan’ın yıllık emisyonlarına eşdeğer bir azalmaya karşılık geliyor. Su kullanımı da 1,1 milyon m3azalmış olacaktır. Geçiş yapmak için gereken ilk yatırımın ardından ekonomik etkinin de olumlu olması bekleniyor. İşletmeler tasarruflarını tüketicilere yansıtırlarsa, Avrupalılar yılda ortalama 100 Euro tasarruf edebilir.

Ambalaj atığı önerisi şu anda Avrupa Parlamentosu ve Konseyi tarafından değerlendiriliyor.

 

Kaynak 
https://www.euronews.com/green/2022/12/22/new-eu-plastic-waste-ban-could-mark-the-end-of-miniature-hotel-toiletries