Beyaz Hidrojenin Keşfi Küresel Emisyonun Azaltılmasına Çare Olabilecek mi?

Fransa’daki Lorraine Üniversitesi’nden bilim insanları Philippe de Donato ve Jacques Pironon, kuzeydoğu Fransa’da 2023 yaz başlarında metan ararken en ucuz ve en yeşil hidrojen türünün devasa bir rezervini (beyaz hidrojeni) keşfettiler. Konu ile ilgili olarak Yeşil Kimya alanında çalışmalar yapan Kanada Araştırma Kürsüsünün Başkanı Queen’s Üniversitesi profesörü Philip Jessop; “Yeterince hidrojen bulursak, küresel ısınma sorunlarımızın çoğunu çözebiliriz” dedi ve beyaz hidrojenin neredeyse saf hidrojen olduğunun altını çizdi. 

Hidrojen, sera gazı emisyonlarını ortadan kaldırmanın ve iklim değişikliğini durdurmanın önemli bir bileşeni olabilir, zira hidrojen potansiyel olarak elektrik üretmede veya araçlarda kullanılan petrol yakıtının yerini de alabilir.

Renkler, hidrojenin nereden geldiğini ve üretilirken ne kadar sera gazı salındığını gösteriyor. Metan, kömür, petrol gibi fosil yakıtları kullanarak hidrojen üretildiğinde, karbondioksit oluşuyor ve bu da küresel ısınmaya neden oluyor. Hidrojenin diğer formlarını üretirken (örneğin yeşil, mavi veya gri) sera gazı oluşturabilen çeşitli  bileşiklerden ayrılması gerekmektedir. 

Pironon ve de Donato’nun Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’nin sitesinde yayınlanan yorumlarına göre, beyaz hidrojen; demir açısından zengin bileşikler ile oksijen arasındaki kimyasal reaksiyonlar sonucunda yerin 1.100 metre derinliğinde oluşmaktadır.  Keşfi doğrulamaya ve farklı derinliklerdeki gaz konsantrasyonlarını araştırmaya devam etmeleri gerektiğini vurgulayan araştırmacılar, rezervin 46 milyon ton doğal hidrojen içerebileceğini söylediler. Bu, şu anda en sık kullanılan hidrojen formu olan gri hidrojenin yıllık üretiminin yarısından fazlasına eşdeğerdir.  

Gri hidrojen, sıcak buhar ve katalizör uygulanarak “buhar reformasyonu” yoluyla metandan ayrılmaktadır. Bu yöntemde, farklı kömürlere buhar reformasyonu işleminin uygulanmasıyla elde edilen siyah veya kahverengi hidrojenden daha az sera gazı salınmaktadır. Kanada’nın doğal gazdan mavi hidrojen üretim yöntemi ile, süreçte yayılan karbon yakalanabilmektedir. Yeşil hidrojen üretimi ise yenilenebilir enerji kaynaklarıyla su moleküllerinin oksijen ve hidrojen gazına ayrılmasını içermektedir. Ancak bu en pahalı üretim yöntemidir. Kilogramı yaklaşık 6 dolardır.

Jessop’a göre beyaz hidrojenin kilogramı yaklaşık bir dolara mal olabilir ve bu gri veya mavi hidrojenden daha da ucuz olduğu anlamına gelmektedir. Fransa’daki bu maden yatağı, şimdiye kadar bulunan ikinci büyük yataktır. Bulgu hidrojen gelişimine odaklanan küresel topluluk için çok önemlidir ancak bu emisyonları ortadan kaldırmak için sihirli bir çözüm değildir. Bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerektiği de izahtan varestedir.

Kaynak: Dove, N. (2023, October 31). How a white hydrogen discovery could help global emissions efforts – National | Globalnews.ca. Global News. Retrieved December 16, 2023, from https://globalnews.ca/news/10061237/white-hydrogen-discovery-what-is-it/