Finlandiya’da atık yemeklik yağlar biyodizele dönüştürülecek

 

Finlandiya ve Baltıklarda 300’den fazla zincir restorana sahip olan Hesburger’lerdeki atık yemeklik yağlar, Finpetrol ve doğalgaz şirketi Neste tarafından toplanarak biyodizel üretilecek. Bu iş birliği sonucunda Hesburger, Finlandiya’daki ulaşım araçlarının çoğunda Neste üretimi yenilenebilir dizel kullanmaya başlayacak ve ulaşımlardaki sera gazı emisyonlarını fosil dizel kullanımına kıyasla %90’a varan oranlarda azaltmış olacak.

Böylece Hesburger, bitkisel protein ürünlerine ve enerji verimliliğine yatırım yaparak ve taşımaları etkin bir şekilde planlayarak karbon emisyonlarını azaltmış olacak.

Finlandiya, Estonya, Letonya ve Litvanya’daki Hesburger restoranları her yıl 420 ton kadar kullanılmış yemeklik yağ üretiyor ve bunlar mümkün olduğunca ekolojik olarak toplanıp naklediliyor. Neste, Hesburger’in kamyonlarında da kullanılmak üzere, yenilenebilir dizel üretmek amacıyla yemeklik yağ ve diğer yenilenebilir atıkları kullanıyor. Kullanılmış yemeklik yağlar, restoranlara mal getiren kamyonlar tarafından toplandığı için ekstra ulaşıma yol açmıyor. Neste’nin ürettiği yenilenebilir dizeli kullanmaya başlayan Hesburger’in taşıtaraçları, yılda toplam 680.000 kilometre yol kat edecek.

Patates kızartması yapımında kullanılan yemeklik yağ, ulaşım emisyonlarını azaltmak için yenilenebilir dizel üretiminde bir hammadde olarak yeniden kullanıldığından, iklim dostu bu eylem Hesburger restoranlarını ziyaret eden tüketiciler için değer oluşturuyor.

Kaynak: https://biofuels-news.com/news/used-cooking-oil-to-be-collected-from-more-than-300-restaurants-to-produce-renewable-diesel/