Güneş Panelleri Altında Koyun Yetiştiriciliği

Fotovoltaik güneş enerjisi panellerinin altında koyun yetiştiriciliği hem yenilenebilir enerji endüstrisine hem de ABD’nin zor durumdaki koyun eti sektörüne önemli faydalar sağlayacağa benziyor. Bu uygulamanın yaygınlaşmasıyla ABD’deki daha fazla güneş enerjisi tesisinin çim biçme makinelerini kuzularla değiştirmeye başlaması bekleniyor.

ABD güneş enerjisi endüstrisi 153 GW’lık kurulu güce ilaveten 2023 yılında 32 GW’lık rekor bir kapasite artışı gösterdi. Bu, 25 milyondan fazla eve enerji sağlamaya yetiyor. Ancak arazilerin binalarla, yollarla veya fotovoltaik tesislerle kaplanması durumunda, artan dünya nüfusunu beslemek için yeterli tarımsal alanının kalmayacağına dair endişeler de mevcut.

Amerikan Tarım Arazileri Vakfı, güneş panellerindeki mevcut büyüme eğilimleri devam ederse, ekilecek araziler azalacağından, 25 yıl içinde ABD’nin 18,4 milyon dönüm tarım arazisini (neredeyse Güney Karolina büyüklüğünde bir alanı) kaybedeceğini tahmin ediyor. “Agrivoltaik” adı verilen, arazinin güneş enerjisi ve tarım için ikili kullanımı, her iki endüstrinin de aynı zemini kullanmasının bir yolu olarak tehlikenin büyümesini önleyebilir.

Şu anda yaklaşık 5.000 koyunun ABD’deki güneş enerjisi tesislerinde yetiştirildiği tahmin ediliyor. Bu uygulamanın Kanada, İngiltere, Fransa, Japonya, Avustralya ve Güney Amerika’nın bazı bölgelerinde de kullanıldığı biliniyor.

Bu ikili uygulama, güneş enerjisi şirketlerine maliyet tasarrufu ve daha az karbon ayak izi sağlıyor. 350 MW’tan fazla güneş enerjisi sistemi kurulumuna sahip bir şirket olan Standard Solar’ın varlık yönetimi müdürü Jay Smith, “Güneş panellerinin altında büyüyen otları kesmeniz gerekiyor çünkü bunlar yangın tehlikesi oluşturuyor; ancak burada otlayan koyunlar geleneksel çim biçme makinesinden daha iyi iş çıkarıyor. Ayrıca koyunlar panellerin altından geçemeyecek kadar büyük olan ve direkleri kaşımaktan hoşlanan ineklerden daha iyi görev yapıyor. Onlar bazen panellere tırmanan ve telleri çiğneyen keçilerden de daha iyidirler” diyor. Cincinnati Hayvanat Bahçesi bile güneş panellerinin etrafındaki bitki örtüsünün yönetimi için koyun otlatmaya yöneliyor.

Bu uygulama aynı zamanda koyun yetiştiricilerine de cankurtaran simiti oluyor. ABD Tarım Bakanlığı verilerine göre koyun ve kuzu eti tüketimi, 1960 yılında kişi başına 4 poundun üzerindeyken, 2022’de kişi başına ortalama 1,3 pound civarındaydı. Bu miktar sığır eti veya tavuk gibi diğer etlerin tüketiminden daha düşük. Avustralya ve Yeni Zelanda’dan ithal edilen daha ucuz kuzu eti, ABD’li koyun üreticilerine uzun süredir baskı yapıyor. Bu durumda güneş enerjisi şirketleriyle çalışmak, koyun üreticilerinin kâr marjlarının oldukça düşük olduğu hayvancılık sektöründe kalmalarının bir yolu olduğu açıktır. Hatta bir üretici, panellerin altında otlayan koyunlardan kesilen yünlerle şapka ve çorap da yapıyor. Buna “güneş yünü” adını veriyor ve artık gelirlerinin yaklaşık beşte birinden daha fazlasını bu ürünler oluşturuyor. Bazı güneş enerjili çiftçiler, sonunda karbon kredisi üretip satabileceklerini ve bunun da başka bir gelir kapısı olabileceğini umuyor.

Kaynak: Hirtzer, M., & Brewer, B. (2023, June 24). How Sheep Keep Solar Farms Out of the Shade. Bloomberg.com. Retrieved December 16, 2023, from https://www.bloomberg.com/features/2023-solar-grazing-sheep/