Hollanda’daki güneş parkında hidrojen üretiliyor

Alman yenilenebilir enerji şirketi BayWa’nın Hollanda birimi Groenleven; ve Hollanda’nın en büyük enerji dağıtım kuruluşu Alliander, Hollanda’nın Friesland eyaletindeki Oosterwolde’de ülkenin ilk fotovoltaik güneş enerjisiyle çalışan hidrojen üretim tesisini devreye aldılar.

İki şirket, kuzey Hollanda’daki şebeke kapasitesi sorunlarına atıfta bulunarak, elektrik şebekesinin kapasitesinin yeni büyük ölçekli güneş enerjisi kapasitesine ev sahipliği yapmak için yeterli olmadığı alanlarda hidrojenin nasıl bir rol oynayabileceğini araştıracaklar.

Alliander, özellikle, bölgedeki şebeke tıkanıklığının azaltılıp azaltılamayacağını ve hidrojenin şebeke genişletmesi için daha az kaynak harcanmasını sağlayıp sağlayamayacağını değerlendirmek istiyor.

Hidrojen üretim ünitesi Alliander tarafından işletilecek ve Groenleven tarafından işletilen yakındaki 50 MW’lık bir güneş parkına bağlanacak. Yeni tesiste üretilen yeşil hidrojen, yerel taksi şirketi Kort ve yakıt tedarikçisi OrangeGas tarafından satın alınacak. Yılda 100.000 kg hidrojen üretillmesi bekleniyor, bu da bir binek otomobille yaklaşık 10 milyon temiz kilometrelik araba yolculuğu için yeterli oluyor. GroenLeven, yeşil hidrojenin nasıl depolanabileceğini ve diğer uygulamalar için nasıl kullanılabileceğini de araştıracak.

Güneş parkından sağlanan elektrikle üretilen hidrojen taşıtlarda yakıt olarak kullanarak, elektrik şebekesinin yükü azaltılmış olacak. Böylece bu proje saysinde hidrojen, elektrik şebekesinin verimli kullanımına katkısağlamış olacak.

Hollandalı enerji sağlayıcısına göre, hidrojenin Haziran ayında ilk kez tesisin boru hatlarından akması bekleniyor.

Alliander kısa süre önce, güneş enerjisi projelerinden, veri merkezlerinden ve sera-bahçecilik sektörü gibi diğer enerji yoğun sektörlerden gelen ve hızla artan talep nedeniyle orta gerilim şebekesindeki tıkanıklığın arttığını bildirdi. Bu nedenle hidrojen üretiminin tıkanıklığı aşmada fayda sağlayacağına inanılıyor.

 

Kaynak:

Hydrogen production at Dutch solar park