Hyundai, Gıda Atıklarından Hidrojen Elde Edecek

Hyundai Motor Group, gıda atıklarının arıtılması sırasında üretilen biyogazı kullanarak hidrojen üretmeye başlayacağını duyurdu. Bu çabanın, yeşil hidrojen ekosisteminin kurulmasını desteklemeye yardımcı olacağı belirtildi.

Grup, 2023 Ağustos ayında Seul’de Hyundai Motor Company, Kia Corporation, Hyundai E&C ve Sudokwon Atık Depolama Alanı Yönetim Şirketi (SL Corporation) yetkililerin katıldığı bir mutabakat zaptı (MOU) imzaladı.  Anlaşma, önümüzdeki iki yıl içinde SL Corporation tarafından üretilen biyogazı kullanarak günde 216 kilogram yeşil hidrojen üretebilecek bir sistemin kurulmasını amaçlamaktadır. 

Gruba göre bu, Hyundai Motor’un hidrojen yakıt hücreli elektrikli aracı NEXO’nun 34 ünitesinden fazlasını şarj etmek için yeterli olacak. Buna bağlı olarak yüksek saflıkta hidrojen üretiminin arıtma ve reformasyon süreçleriyle mümkün olduğu da belirtilmiştir. 

Gıda atıklarının fermantasyonu, başta metan olmak üzere biyogaz üretir. Buradaki hidrojen üretim teknolojisi, hidrojen üretiminin ‘atıktan enerjiye’ konseptini somutlaştırarak, atık malzemelerden yenilenebilir enerji kaynakları üretmeye dikkat çekmektedir. 

Anlaşmaya göre, Hyundai Motor ve Kia, katalitik reaksiyon süreci için entegre bir sistem kuracak; Hyundai E&C, hidrojen üretim sürecinde gaz seçme/ayırma teknolojisinin geliştirilmesinden sorumlu olacak; SL Corp. ise biyogaz ön arıtma teknolojisini araştıracak ve hidrojen üretimi için hammadde olarak biyogaz da dahil olmak üzere araştırma tesisleri inşa edecek.

Grup, yenilenebilir sentetik yakıt (e-yakıt) üretim teknolojilerini araştırırken aynı zamanda yeşil hidrojen üretimini teşvik etmeyi planlıyor. Ayrıca, hidrojen üretim sürecinde ek olarak elde edilebilecek geri dönüştürülmüş sentetik yakıtların, mevcut içten yanmalı motorlu araçlara uygulanmasına yönelik teknolojilerin de güvence altına alınması planlamakta. Buna ek olarak, temiz hidrojen ve karbon monoksiti sentezleyen ve sonunda yenilenebilir plastik malzemeler üreten bir teknoloji geliştirerek, nihai karbon nötrlüğü hedefine ulaşmaya bir adım daha yaklaşmayı amaçlamaktadır. 

Hyundai Motor ve Kia malzeme araştırma ve mühendislik merkezi başkanı Seung Hyun Hong, “Bu anlaşma aracılığıyla, karbon nötrlüğü elde etmek için derinlemesine araştırma yapmayı ve gelecekte e-yakıt ve yenilenebilir plastik iç malzeme üretimi gibi yüksek katma değerli teknolojiler geliştirerek, küresel karbon nötrlüğü lideri olarak sektöre liderlik etmeye kararlıyız.” diyerek konu ile ilgili olarak hassasiyetlerini gösteriyor.

Kaynaklar:

 

  1. Collins, L.  Hyundai to produce clean hydrogen from sewage waste in South Korea ‘by 2024’. Hydrogen Insight. Retrieved December 15, 2023, from https://www.hydrogeninsight.com/innovation/hyundai-to-produce-clean-hydrogen-from-sewage-waste-in-south-korea-by-2024/2-1-1440536
  2. Hyundai to harness hydrogen from food waste. (2023, November 22). Bioenergy Insight. Retrieved December 3, 2023, from https://www.bioenergy-news.com/news/hyundai-to-harness-hydrogen-from-food-waste/