İklim bilimi çalışmaları ilk kez Nobel ödülü kazandırdı

2021 yılı Nobel Fizik Ödülleri kapsamında bu yıl iklim modellerinin geliştirilmesine önemli katkı sağlamış olan iki bilim insanı ödül kazandı. Nobel Ödülleri tarihinde ilk defa iklim bilimi üzerine çalışan bilim insanları ödüllendirilmiş oldu. Japon asıllı Amerikalı bilim insanı Syukuro Manabe ve Alman Klaus Hasselmann iklim modelleri üzerine yaptıkları çalışmalar ile ödülü almaya hak kazandılar. 

Syukuro Manabe 1960’larda gerçekleştirdiği çalışmalarla atmosferdeki artan karbondioksit seviyelerinin dünya yüzeyindeki sıcaklıkların artışına etkisini kanıtladı. Fiziksel iklim modellerinin geliştirilmesine öncülük eden ve mevcut iklim modellerinin geliştirilmesinin temelini atan Manabe, radyasyon dengesi ile hava kütlelerinin dikey taşınması arasındaki etkileşimi keşfeden ilk kişi olduğu için ödüle layık bulundu. 

90 yaşında ödül kazanan Syukuro Manabe küresel iklim değişikliğini ve doğal iklim değişikliklerini simüle etmek için bilgisayar kullanımına öncülük eden bir meteorolog ve klimatologdur. 1958 yılında Tokyo Üniversitesinde doktorasını tamamladıktan sonra ABD Ulusal Hava Servisi’nde çalışmak üzere Washington D.C. ye geldi.  1968 yılında Jeofiziksel Akışkanlar Dinamiği Laboratuvarını (GFDL) kurup yönetmek üzere Princeton Üniversitesi’ne geçiş yaptı. Bu kurum, Princeton Üniversitesi ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) tarafından ortaklaşa yürütülen bir ulusal iklim araştırma laboratuvarıdır. Manabe, Anthony J. Broccoli ile birlikte, Princeton University Press tarafından 2020 de yayınlanan “Beyond Global Warming” (Küresel Isınmanın Ötesinde) kitabının ortak yazarıdır. 

Klaus Hasselmann da geliştirdiği model ile hava durumu ile iklimi birbirine bağlayarak hava durumunun değişkenliğine karşın, iklim modellerinin güvenilir olabileceğini göstermesi sayesinde ödülü almaya hak kazandı. Manabe gibi 90 yaşında ödül kazanan Hasselmann önde gelen bir oşinograf ve iklim modelleyicisidir. Hamburg Üniversitesi’nde Fahri Profesör ve Max Planck Meteoroloji Enstitüsü’nün eski Direktörüdür. 

Nobel Komitesi’nin açıklamasında Hasselmann’ın modellerinin, iklim değişikliği üzerindeki insan etkisi tanımlamak ve atmosferdeki artan sıcaklığın karbondioksit emisyonlarından kaynaklandığını kanıtlamak için kullanıldığına vurgu yapıldı. Nobel Fizik Komitesi Başkanı Thors Hans Hansson bu yıl ödül kazanan çalışmaların iklim hakkındaki bilgimizin sağlam bir temele dayandığını gösterdiğinin altını çizdi.