Kanada’da tek kullanımlık plastiklerin üretimi ve ithalatı yasaklandı

Kanada Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığı getirilen yasaklama 20 Aralık 2022’de yürürlüğe girdi. Tek kullanımlık plastiklerin üretimi ve ithalatı, bazı istisnai haller dışında yasaklandı.

Plastik yasağı ile ilgili düzenlemeler aşağıdaki ürün gruplarını kapsamaktadır:

 • Tek kullanımlık plastik market poşetleri
 • Tek kullanımlık plastik çatal, bıçak, kaşık
 • Geri dönüşümü zor, tamamen veya kısmen plastikten yapılmış gıda kapları, polistiren köpük, ekstrüde polistiren köpük, polivinil klorür ve siyah plastikten yapılmış yiyecek kapları
 • Plastik bardak taşıma ambalajı
 • Plastik karıştırma çubukları
 • Pipetler (Bükülebilen ve çeşitli açılarda konumunu koruyanlar hariç)

Genellikle içecek kapları için kullanılan halka şeklindeki plastik taşıyıcıların üretim ve ithalatına ilişkin yasak ise Haziran 2023’te yürürlüğe girecek. İşletmelere bu sürece geçişlerini sağlamak ve ellerindeki stokları eritmeleri için yeterli zaman vermek üzere belirtilen kategorilerdeki ürünlerin satışı ise bir yıl sonra, 2023 yılı Aralık ayından itibaren yasaklanacak. Kanada Hükümeti ayrıca, altı farklı kategoride plastik ürünlerin ihracatını 2025 yılı sonu itibariyle yasaklayarak uluslararası alanda bu tür bir yasak getiren ilk ülkeler arasında yer almayı hedefliyor.

Kanadalılar her yıl en az 3 milyon ton plastik atığı çöpe atıyor ve söz konusu atıkların sadece yüzde 9’u geri dönüştürülüyor. Kanada hükümeti, tek kullanımlık plastiklerden kurtulmanın önümüzdeki on yıllık dönemde 1,3 milyon ton geri dönüşümü zor olan plastik atığı ve 22.000 tondan fazla plastik kaynaklı kirli atığı önleyeceğinitahmin ediyor. Hükümet tarafından yapılan açıklamada ayrıca, söz konusu tedbirler sayesinde Kanada’nın konumunun plastik kaynaklı kirlilikle mücadele eden ülkeler sıralamasında en üst sıraya taşınacağı ve Kanada’nın bu tedbirlerle “Okyanus Plastikleri Şartı (Ocean Plastics Charter)” ve  “BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (United Nations Sustainable Development Goals (SDGs)” çerçevesinde belirlenen taahhütlerin yerine getirilmesine de önemli katkı sağlamış olacağı belirtildi. 

Kanada’da yılda 15 milyar plastik market poşeti ve günde 16 milyon pipet kullanılıyor. Kanada sahillerinde bulunan plastik çöplerin büyük kısmı bu tür tek kullanımlık plastik ürünlerden oluşuyor. Hükümet tarafından yapılan açıklamada plastik konusunda daha döngüsel bir ekonomik model oluşturulabildiği takdirde, karbon emisyonlarının yıllık bazda 1,8 megaton azaltılmasının, milyarlarca Dolarlık ilave gelir elde edilmesinin ve 2030 yılına kadar yaklaşık 42.000 yeni istihdam oluşturulmasının mümkün olabileceği belirtildi.

Yasak kapsamına girmeyen plastikler

 

 • Organik atık, çöp ve geri dönüştürülmüş maddeleri tutmak için kullanılan plastik poşetler yasaklanmıyor.
 • Meyve ve sebzeleri paketlemek için kullanılan plastik torbalara, şeker, tahıllar ve kuruyemişler gibi dökme gıda maddelerine, et, çiçekler veya saksı bitkileri, giysiler ve unlu mamuller için kullanılan plastiklere izin veriliyor.
 • Hükümet, tek kullanımlık plastik poşetlerin yerine kullanılan dokunmuş plastik market torbalarının dayanıklı olmasını, yani 10 kilogramlık bir yükü 53 metre mesafede 100 kez taşımak için kullanıldıklarında yırtılmayacak ve çamaşır makinesinde yıkanabilecek durumda olmalarını şart koşuyor.
 • Polistiren veya polietilenden yapılmayan ve bulaşık makinesinde 100 kez yıkanmaya dayanıklı yeniden kullanılabilir plastik çatal bıçaklara izin veriliyor.
 • Plastik filme sarılmış çiğ et, balık ve sebzeleri saklamak için kullanılan plastik tepsiler ve esnek plastik ambalajlarda önceden pişirilmiş yiyecekler yasaktan etkilenmiyor.
 • Yasak, fıstık ezmesi, elma sosu, zeytin veya fındık gibi gıdaların uzun süreli depolanması için kullanılan kapları etkilemiyor.
 • Hastaneler ve bakım kurumları tarafından hastalara ilaç sağlamak için kullanılan bardak veya kaplar yasak değildir.
 • Yasaklı plastiklerden birini içermeyen plastik astarlı kağıt ve elyaf bazlı kahve fincanları kabul edilebilir.
 • Yasaklanmamış türde geri dönüştürülebilir plastiklerden, geleneksel olmayan veya kompostlanabilir plastiklerden yapılan yemek servisi ürünlerine de izin veriliyor.
 • Aile içinde veya sosyal çevredeki kişilere tek kullanımlık plastik esnek pipetler sunmasına izin veriliyor.
 • Hastaneler, tıbbi tesisler ve diğer bakım kurumlarının hastalarına veya sakinlerine plastik esnek pipet sunmalarına izin veriliyor.
 • Perakendecilerin 20 Haziran 2024’e kadar plastik esnek pipet takılı içecek kapları satmasına izin verildi.

Kanada Hükümetinin tek kullanımlık plastiklere karşı hayata geçirdiği önlemlere ilişkin mevzuata ve detaylı bilgiye aşağıdaki linkten erişilebilir:  https://www.canada.ca/en/environment-climate-change/services/managing-reducing-waste/reduce-plastic-waste/single-use-plastic-overview.html