Kaplumbağaları Nesli Tükenene Kadar Yediler

Dr. Hakan Durmaz

Çin ve Vietnam’da lezzetli bir yiyecek olarak kabul edilen benekli yumuşak kabuklu kaplumbağa, aşırı tüketim ve habitat kaybı nedeniyle tehditlerle karşı karşıya. Korumacılar, tehdit altındaki benekli yumuşak kabuklu kaplumbağa popülasyonlarını kurtarmak için Vietnam’da yetiştirme programları başlattı.

Kaplumbağalar Çin’de ve bazı Güneydoğu Asya ülkelerinde lezzetli bir yiyecek olarak görülüyor. Yalnızca Çin’de her yıl yüz milyonlarca kaplumbağanın ticareti yapılıyor ve bu da onları dünyanın en çok tüketilen kaplumbağaları yapıyor.

Araştırmacılar, Vietnam’daki saha araştırmalarına ve toplanan örneklerin genetik taramalarına dayanarak, benekli yumuşak kabuklu kaplumbağa Pelodiscus variegatus’un koruma durumunu tahmin etti. Veriler daha sonra türün Vietnam’daki potansiyel varlığını modellemek için kullanıldı.

Endişe verici bir şekilde, Vietnam’daki birçok koruma alanı tür için uygun yaşam alanlarını barındırıyor gibi görünse de, hiçbir alanda herhangi bir popülasyon tanımlanmadı, bu da türün özellikle yok olmaya karşı hassas olduğunu gösteriyor.

Türün doğal popülasyonlarını kurtarmak için Almanya Ekoloji ve Biyolojik Kaynaklar Enstitüsü ve Köln Hayvanat Bahçesi ülke içinde bir yetiştirme programı başlattı. 2023’ün sonlarında 50 genç ve sağlıklı kaplumbağayı kuzey Vietnam’da uygun iklime ve yaşam alanına sahip bir bölgeye saldılar.

Pelodiscus cinsinin yumuşak kabuklu kaplumbağaları güneydoğu Sibirya’dan Çin’e ve Vietnam’a kadar geniş bir alana yayılmaktadır. Bununla birlikte, insanlar tarafından taşınma ve yetiştirme faaliyetleri sonucunda menzilleri şu anda Endonezya, Kuzey Avustralya, Batı Avrupa, Kuzey Amerika, Hawaii ve Mauritius’a kadar genişletilmiştir.

Kaynak: Eaten to extinction: breeding programs begin for endangered turtles in Vietnam. (2024, February 28). Pensoft blog. Retrieved March 18, 2024, from https://blog.pensoft.net/2024/02/28/eaten-to-extinction-breeding-programmes-begin-for-endangered-turtles-in-vietnam/