Sivil Çevrecilikte Öne Çıkanlar

 

Greta Thunberg: İklim krizine ve dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin konuyla ilgili eylemsizliğine dikkat çekmek için okulu bırakarak İsveç parlamentosunun önünde grev yapmaya başlayan 16 yaşındaki İsveçli iklim aktivistidir. Onun protestosu, milyonlarca insanın yerel, bölgesel ve ulusal hükümetlerin iklim krizini azaltmak için harekete geçmesini talep eden küresel bir sivil harekete yol açtı.

Rue Mapp: Afro-Amerikan topluluğunun doğayla daha derin bir bağa sahip olması gerektiğini düşündüğü için Outdoor Afro’yu kurdu. Daha geniş bir topluluk oluşturmak ve koruma alanında liderliği teşvik etmek için fırsatları paylaşan, yüksek eğitimli bir ulusal gönüllü liderlik ekibini yönetmektedir. Outdoor Afro, ABD’de insanların birçok doğal alanda tarihle bağlantı kurmasına yardımcı olurken, topluluklara savunmasız kamu arazilerini koruma konusunda ilham veren bir ağ haline geldiç

Henry Saragih: Palm yağı tarlaları için Güneydoğu Asya’nın geniş bölgelerini harap eden şirketlere ve hükümete karşı çıkan birkaç milyon Endonezyalı çiftçinin birliğine liderlik ediyor. Ayrıca, 80 ülkede toprak reformu için kampanya yürüten, özellikle yağmur ormanlarını yok eden büyük şirketlere karşı küçük çiftçilerin küresel hareketi Via Campesina’ya da başkanlık ediyor. Şu anda BM ve DTÖ’de lobicilik yapıyor ve bu mücadele önümüzdeki 30 yıl içinde Asya’nın yağmur ormanlarının varlığını belirleyecek ve bu mücadele pek çok gelişmekte olan ülkenin siyasi geleceğini de etkileyecek.

Aldo Leopold: Yaban hayatı ekolojisinin ve ABD’nin vahşi yaşam sisteminin babası olarak bilinen, korumacı, filozof ve eğitimciydi. İnsanlar ve doğa arasında etik, şefkatli bir ilişki çağrısında bulunan ünlü “toprak etiğini” ortaya koydu. ABD’nin ilk ulusal vahşi yaşam alanını geliştirmede etkili oldu.

Tewolde Egziabher: Eğitimli bir biyolog ve Etiyopya Çevre Koruma Kurumu’nun başkanı olup biyoçeşitliliği ve çiftçilerin ve toplulukların kaynakları üzerindeki haklarını koruma konusundaki mükemmel çalışmalarıyla tanınır. 2000 yılında “Right Livelihood Award” Ödülü’nü kazandı ve 2002’deki Dünya Zirvesi’nde yaptığı heyecanlı konuşma, dünya siyasetçilerinin Dünya Ticaret Örgütü’ne uluslararası çevre anlaşmalarını hükümsüz kılma yetkisi verecek bir ABD önerisini desteklemekten alıkoydu.

John Muir: ABD’nin ünlü korumacılardan biri olarak kabul edilir ve “Milli Parkların Babası” olarak anılır. Başkan Theodore Roosevelt’in Yosemite Ulusal Parkı’nın oluşturması da dahil olmak üzere koruma programlarının çoğuna ilham verdi. Muir ayrıca 1892’de Amerika’daki en büyük çevre savunuculuğu gruplarından biri olan Sierra Club’ın kurucusuydu.