Varşova Wilanów Sarayı

Varşova şehir merkezinden 10 km uzaktaki Wilanów semtinde bulunan bu saray, Polonya Kralı JIII. Jan Sobieski tarafından 1677-1680 yılları arasında yazlık saray olarak Mimar Augustyn Locci’ye yaptırıldı. Sarayın içinde o döneme ait eşyalar, resim ve tablolar bulunmaktadır. Wilanów Sarayı, Varşova’nın Barok stilindeki harika bir binasıdır. “Küçük Versailles” olarak da anılır.

İlhaklara, savaşlara ve işgallere rağmen saray ve bahçesi değişmeden kaldı. 1683’te Viyana’da Osmanlıları durduran ve Lehistan Aslanı lakabını kazanan Kral III. Jan Sobieski eşi Maria ile bu sarayda yaşadı. Sarayda, Çin, Hollanda ve Eski Eserler odaları ile Potocki Müzesi’ni içeren Kraliçe Maria Kazimiera’nın kral daireleri görülebilir. Sarayın sonraki sahiplerinin ve onlarla bağlantılı kişilerin tabloları Beyaz Oda’da teşhir ediliyor. Sarayın arkasında 17. yüzyıldan kalma güzel bir güneş saati var.

Sarayın neredeyse başlangıcından beri ayrılmaz bir parçası olan bahçe başlangıçta, doğuda sarayı çevreleyen yarım daire şeklinde bir barok İtalyan bahçesi karakterine sahipti. Geometrik düzendeki bahçe, antik desenlere ve saray düzenine çok iyi uyuyordu. 18. yüzyılın başlarında bahçe genişletildi. Zengin bitki örtüsüne, kıvrımlı yollara ve şelalelere sahip bu yeni bahçe kışın, bir ışık bahçesine dönüşür. Bahçelerdeki hayvan figürleri ve bitkilerle ziyaretçilere bir ışık şöleni sunulur. Gece, özel gösteriler sırasında klasik müziğin ritmiyle dans eden binlerce ışıkla aydınlatma yapılır. Bu ışık şöleni akşamı burada geçirenlerin uzun süre hafızanızda yer yapar.