DÜNYADAKİ
UYUM VE İNTİZAM

 

Canlı-cansız bütün şeyler birbiriyle o denli uyum içinde ve öylesine bir intizam ve ahenk göstermektedir ki, çok defa onları izlediğimizde, kendi kendimize: “Acaba bizim gibi bunların da türlerine göre birer ruhları var da, bu münasebet ve bu nizam onlardan mı kaynaklanıyor?” diye düşünürüz.

Yazının Devamı

 

 

 

 

 

İPLİKSİ MANTARLAR
ÇEVRENİN HİZMETİNDE

Hiçbir insan çevre dostu olamaz” diyor üniversitedeki İsveçli profesör hanımefendi. Sözün altındaki derin manayı bilsem de yine de soruyorum: “Greta bile mi?” Vegan beslenen, fosil yakıtları kullanmamak için uçağa binmeyen ve yakınlarını da bindirmeyen, çevre aşkına 16 yaşında bir genç olarak kendine yeni kıyafet almayan ve ikinci el giysi kullanan “Friday for future” denilen global çevre hareketinin kahramanı, tarihe” Greta etkisi” olarak da geçmiş, inanan küçük bir kalbin Dünyaya nasıl tesir edebileceğini bizlere gösteren çevre aktivisti Greta..

Yazının Devamı

 

Polonya’nın Kaplıca ve Kayak Merkezi
SUDET DAĞLARI

Sudetler Orta Avrupa’da Almanya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti boyunca uzanan bir dağ silsilesidir. Kuzeybatıda Almanya’nın Saksonya Eyaletinin başkenti Dresden’den Polonya’da Aşağı Silezya bölgesine ve doğuda Çekya’daki Moravya Kapısına kadar uzanırlar. Sudet’lerin en yüksek noktası, Karkonosze Dağları’ndaki Śnieżka tepesidir (1.603 m). Bu tepe Çek Cumhuriyeti-Polonya sınırında yer alır.

 

ULUSAL GÜVENLİK SORUNU OLARAK ÇEVRE

Çevre güvenliğine ve çevre ile ilgili politika ve eylemlere ve bununla birlikte inancın çevre meselelerinde yorumlanış haline ışık tutabilecek bir makaleler silsilesi yazabilmek niyetinde iken düşüncelerimde kayboldum. İlham perilerine dualarım, kişisel deneyimlerle dolu, akademik açıdan zengin bir mektup yazabilmekti, bu yüzden de bu seriye Marcus Aurelius’un bir zamanlar kendi düşüncelerini atfettiği gibi meditasyonlar adını vermeye karar verdim. Her ne kadar bu ismi seçmemdeki asıl neden meditasyonun insanın kendini ve çevresini tanımadaki rolüne dikkat çekmek olsa da eski Roma imparatoru gibi Stoic düşünce üzerinde de ileriki yazılarda durmayı düşünüyorum.

Yazının Devamı

Ceviz Yerine Kabak Olsaydı

Nasreddin Hoca bir gün köyüne dönerken yorulmuş ve dinlenmek için yol kenarındaki bir ceviz ağacının altında oturmuş. Bu esnada ağacın yanındaki kabak tarlası gözüne ilişmiş. Bir yaslandığı ceviz ağacına, bir de kabaklara bakıp kendi kendine şöyle düşünmüş: “Ey Allah’ım, hikmetinden sual olunmaz ama, incecik kabak sapında kocaman kabak var, bu koca ağaçta ise küçücük ceviz?” Böyle düşünürken uykuya dalmış. Biraz sonra ağaçtan kafasına bir ceviz düşmüş. Hoca heyecanla uyanmış ve söylenmiş: “Ya Rabbi, Sen en iyisini bilirsin. O kabak bu ağaçta olsaydı, benim halim nice olurdu?”

Yazının Devamı 

 

 

 

Auschwitz Nazi Kampı

Auschwitz Nazi Kampı, 2. Dünya savaşında Nazi Almanya’sı tarafından Polonya topraklarında kurulan dönemin en büyük zorunlu çalışma ve toplama kampıdır. Kamp Krakow kentinin 60 km batısında küçük bir kasaba olan Oświęcim’de inşa edilmiştir. Bu kasaba 2. Dünya savaşından önce nüfusunun yarısı Yahudi olan 14 bin nüfuslu bir yerleşimdi. Buraya Avrupa’nın çeşitli yerlerinden getirilen toplamda 1,3 milyon kişi yerleştirilmiştir. Bunların yaklaşık 1 milyonu Yahudilerden olmak üzere toplam 1,1 milyonu gaz odalarında zehirlenerek öldürülmüş ve fırınlarda yakılmıştır.

Yazının Devamı

 

 

 

 

 

LEYLAK RESİTALLERİ

Bahçemin köşesinde bir leylak ağacı var. Yıllar içinde bu leylakla aşina olduk ve bir aşk oluverdi aşinalık. Ben leylakla arkadaş oldum. Leylağın yapraklanmasını, tomurcuklanmasını, salkım salkım açmasını gün be gün seyrettim ve kaç kere leylaklara dair şiirler yazdım, günlükler tuttum, hatıralar karaladım. Leylak mevsimi her sene daha da hasretle beklediğim kutlu bir zaman dilimi oldu. Yeşil dallarda eflatun, beyaz, mor renklerle salkımlar. Serin bahar rüzgarlarının esnettiği salkımlardan bahçelere, sokaklara evlerin içlerine yayılan, savrulan o bayıltıcı koku… fısıltılarla, ince ince fısıltılarla, salkım salkım esnemelerle, dalgalanmalarla bir sırlı aleme açığa çıkartan leylak nefesleri…

Yazının Devamı