Tertip ve Düzen İnsanı

İster tertip ve düzen diyelim istersek de daha kuşatıcı olan nizâm kelimesiyle ifade edelim, kainata baktığımızda bir ahenk, uyum ve intizam görürüz. Her varlık kendi azalarıyla bir âhenk ve bütünlük içinde olduğu gibi, bütün kâinat da kendini meydana getiren parçalarla mükemmel bir âhenk ve bütünlük içindedir. 

Yazının Devamı

Sağlıklı Bir Hayat İçin Sızma Zeytinyağı

Zeytinyağı, sağlıklı tekli doymamış yağlar ve antioksidanlar bakımından yüksek olduğundan sağlığımız için yararlıdır. Aynı zamanda anti-inflamatuar (iltihap giderici) özelliklere sahiptir.Katı yağların sağlık üzerindeki etkileri tartışmalı olmakla birlikte uzmanlar, zeytinyağının- özellikle sızma zeytinyağının – sağlığımız için faydalı olduğu konusunda hemfikirdirler. İşte zeytinyağının bilimsel araştırmalarla desteklenen 11 faydası

Yazının Devamı

Denizlerdeki Mikroplastik Kirliliği Tehlikeli Boyutlara Ulaştı

Küresel plastik üretimi 2019’da 350 milyon tonla rekor seviyelere ulaştı. Uygun atık yönetiminin olmaması, her yıl toplam plastik üretiminin tahmini %10’unun deniz ortamlarına ulaşmasına yol açmıştır . Sonuçta plastik kirliliği artık deniz sistemlerinin ortak bir özelliği haline geldi ve Kutup Bölgeleri ve derin deniz gibi uzak bölgelerde bile bulunmaya başladı. 

Yazının Devamı 

Deniz Yosunları Sahilleri İstila Ediyor

NASA’nın Aqua uydusundan elde edilen görüntülere göre yosunlar 2020 yılında 2003’e göre %13,2’lik bir artışla, küresel okyanus alanının %8’inden fazlasını etkiledi. Yosun miktarı dünya çapında yaklaşık %60 oranında arttı. Avrupa ve Kuzey Amerika en geniş yosun alanlarına sahip bulunuyor.

Yazının Devamı 

Tarımsal Fotovoltaik Güneş Panelleri Bitkisel Üretimde Verimliliği Artırıyor

ABD Kolorado Eyalet Üniversitesi’ndeki bilim insanları, güneşi takip eden tek eksenli tarımsal fotovoltaik panellerin toprağa düşen yağış ve ışığın dağılımını ve sulanmayan çayırların büyümesini nasıl etkileyebileceğini araştırıyorlar. Bu çalışma, ABD Tarım Bakanlığı tarafından finanse edilen Sürdürülebilir Tarımsal ve Fotovoltaik Elektrik Sistemi (SCAPES) projesinin bir parçasını oluşturuyor. Araştırma ekibi, agrivoltaik sistemlerin tarımsal verimliliği artırarak, aşırı otlatma ve su kıtlığı nedeniyle bozulan arazinin eski haline getirilmesine yardımcı olabileceğine inanıyor. 

Yazının Devamı

Kalsiyum Takviyelerinin Olası Tehlikeleri

Kalsiyum takviyeleri hakkında belki de en tartışmalı öneri, kalp krizi ve inme dahil olmak üzere bazı kalp hastalığı türlerinin riskini artırabilecekleridir. 13 klinik araştırmanın 2021 yılında yapılan bir analizi, kalsiyum takviyelerinin menopoz sonrası sağlıklı kadınlarda kardiyovasküler hastalık (KVH) riskini %15 artırdığını buldu . 42 araştırmanın 2020 yılında yapılan bir analizi, gıdalarla alınan kalsiyumun KVH riskini artırmadığını ancak kalsiyum takviyesinin artırdığını buldu.

Yazının Devamı

Çok Şifalı Bir Baharat:
Çörek Otu

 

Çörek otunun o kadar geniş bir kullanım alanı vardır ki, bazı bitki uzmanları onu “cennetten gelen bitki” olarak adlandırır.  Kullanım yerleri, şişmiş eklemlerden astım ve bronşit gibi solunum problemlerine kadar değişir. Çörek otunun ayrıca tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik durumlara karşı koruma sağladığı söylenir. Bitkiyi tıbbi özellikleri için kullanmak isteyenler, çörek otu yağı, uçucu yağı, özü, tozu veya kapsülleri şeklinde de satın alabilirler. Alınacak en iyi biçim hangi sağlık yararından yararlanmak istediğinize bağlıdır

Yazının Devamı