Çevreye İnançlı Bakış


Çevrecilik, aslında tabiata bakışta ve kâinat kitabını doğru okumada dengenin tesis edilmesi açısından çok önemlidir. Müslüman âlimler tabiatı bir kitap olarak görmüşler ve hatta ona “kainat kitabı” demişlerdir. Böylece, kainatın da tıpkı Kur’an gibi Yüce Yaratıcı’yı tanıttığını vurgulamışlardır.

Yazının Devamı

Hormonları Dengede Tutmak İçin 10 Doğal Yöntem

Hormonlar, zihinsel, fiziksel ve duygusal sağlığınız üzerinde derin etkilere sahiptir. Örneğin, iştahınızı, kilonuzu ve ruh halinizi kontrol etmede büyük bir rol oynarlar. Düzenli egzersiz yapmak ve protein ve lif açısından zengin besinler tüketmek gibi bazı yaşam tarzı uygulamaları hormonlarınızı doğal olarak dengeleyebilir. 

Yazının Devamı

Ne tür magnezyum takviyesi almak gerekir?

Magnezyum, enerji üretimi, kan basıncı düzenlemesi, sinir sinyali iletimi ve kas kasılması dahil olmak üzere insan sağlığı için gerekli olan 300’den fazla metabolik reaksiyonda yer alır (1). Vücudumuzda en bol bulunan dördüncü mineraldir, ancak miktarı yeterli olmadığı zamanlarda, ihtiyacımız için hangi çeşidin en iyi olduğunu söylemek kolay değildir. Bu makalede, 10 farklı magnezyum bileşiğinin hangi durumlarda faydalı olduğu açıklanacaktır.

Yazının Devamı 

Avrupa’nın en büyük fotovoltaik güneş enerjisi santrali Konya’da kuruldu

Kalyon Enerji Şirketi’nin sahip olduğu 1350 megavat gücündeki Karapınar Güneş Enerjisi Santrali  faaliyete geçti.  Avrupa’nın en büyük, dünyanın sayılı güneş santrallerinden biri olan bu santral 2600 futbol sahası büyüklüğündeki 20 milyon metrekare araziye kuruldu. 

Yazının Devamı 

Polonya’daki biyogaz tesisleri

Polonya’da şu anda toplam 194 biyogaz tesisi bulunmaktadır. Bunlar tarımsal biyogaz, tarımsal mikro biyogaz ve belediyelere ait biyogaz tesisleridir. “Magazyn Biomasa” tarafından hazırlanan Biyogaz Tesisleri Haritası, ülkedeki sektörün mevcut durumunu göstermektedir.

Yazının Devamı 

AB’de yenilenebilir kaynaklı elektrik üretimi fosil yakıtları geride bıraktı

Avrupa Birliği ülkelerinin tarihinde ilk defa kış aylarında gerçekleşen elektrik üretimindeki yenilenebilir kaynak payı fosil yakıtları geride bıraktı. Yapılan analize göre gerçekle-şen elektrik üretiminde yenilenebilir kaynaklara dayalı üretim %40 oranına ulaşırken, fosil yakıtlara dayalı üretim ise %37 düzeyinde kaldı.

Yazının Devamı 

Polonya’da Yeni Biyogaz Yasası Hazırlanıyor 

Polonya hükümeti Nisan ayında tarımsal biyogaz projelerinin hazırlanmasını ve geliştirilmesini kolaylaştırmak için tasarlanan yeni mevzuatın ilk taslağını yayınladı.

Yeni yasa, biyogaz tesislerinin sayısını önemli ölçüde artırmayı hedefliyor. 

Yazının Devamı 

Sağlıklı Bir Yaşam Her Gün Tüktetilebilecek Üç Sebze

Brokoli “Sebzelerin Kralı” olarak anılan ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu hemen hemen tüm besin maddelerini içeren, besin değeri çok yüksek bir sebzedir. Çin lahanası vitaminler ve riboflavin açısından zengindir. Beyaz turp ise vücudun bağışıklık fonksiyonunu ve hastalıklara karşı direncini artırmaya yardımcı olan C vitamini ve eser element çinko açısından zengindir. 

Yazının Devamı

Sağlıklı Yaşam İçin Ceviz Tüketin

 

Ceviz sağlıklı yağlar, lif, vitaminler ve mineraller açısından zengin bir kuru yemiştir. 

Aslında, cevize o kadar çok ilgi var ki, son 50 yıldır bilim insanları ve gıda endüstrisi uzmanları her yıl Kaliforniya Üniversitesinde en son ceviz sağlığı araştırmalarının tartışıldığı ceviz konferansı için bir araya geliyorlar.

İşte cevizin sağlık için bilime dayalı 12 faydası.

Yazının Devamı