2. SAYI EDİTÖRDEN

 

Günümüzde çevreyle ilgili sorunlar devamlı gündemdedir. Televizyonlar, haber siteleri, sosyal medya ve gazeteler sürekli bu konudan bahsediyor. Küresel ısınma, iklim değişikliği, hormonlu gıdalar, türlerin yok olması, tarımsal ilaç kalıntıları, su ve hava kirliliği, yok olmaya yüz tutan kültürel miras, sel ve heyelan gibi afetler daima gündemin ön sıralarında yer alıyor. 

Yazının Devamı

 

TABİATTAKİ GÜZELLİKLER

Çaylar-ırmaklar menfezlerinden her zaman bir sevdayla fışkırır, mehabetle çağlar ve sînelerimizde vuslat duygularını uyararak deryalara koşarlar. Gidip denizlere ulaşınca da, bu son durağı bir rampa ve rıhtım gibi kullanarak döner yeniden yukarılara doğru yürür ve derken atılmış pamuk gibi atmosferde, beyaz, siyah, gri renklere bürünerek koca koca kitleler hâlinde seyahat eder dururlar; bazen de başlarımızın üzerinde kuşlar gibi kanat gerer, gönüllerimize serinlik serperler. Bazen de sağanak sağanak boşalır ovaya obaya; herkesin ve her şeyin ateşini söndürürler.

Yazının Devamı

 

 

 

Mükemmel Bir Omega 3 Kaynağı
ALASKA SOMONU

Omega-3, hücrelerimizi çevreleyen hücre zarının yapısında bulunan fakat vücutta üretilemeyen yağ asitlerinden oluşur. Bu yağlar, vücudumuzda belli oranda bulunmazsa hücre zarı geçirgenliği bozulur ve ihtiyacımız olan vitaminler, mineraller, proteinler ve hatta oksijen, yeterli düzeyde hücre içine giremez. Dolayısıyla kalp, beyin, kas ve iskelet sistemi, göz, cilt ve ruh sağlığımız için Omega-3 alımına çok dikkat etmek gerekir

Yazının Devamı

Dünyayı Felaketten Kurtaracak Enzim

Çevre alanında çalışan bilim insanları dünyayı kirleten ve yaşanmaz hale getiren plastiklerden kurtulmak için yeni araştırmalar yapıyor. Bilim insanları çözüm adına araştırmalar yaparken daha önce bilinmeyen bir enzim keşfettiler. Birkaç yıl önce İngiliz Portsmouth Üniversitesindeki araştırmacılar, Amerikan laboratuvarlarındaki bazı araştırma görevlileriyle birlikte geri dönüşüm merkezlerinde bulunan enzimleri daha yakından tanımak ve araştırmak için Japonya’ ya gittiler.

Yazının Devamı

Üç Ülkenin Kahramanı:
General Jozef Bem (Murad Paşa)

Józef Zachariasz Bem diğer adıyla Murad Paşa, 14 Mart 1794 tarihinde Polonya’nın güneydoğusundaki Galiçya bölgesinin Tarnów kentinde doğdu. Galiçya, o tarihlerde Avusturya-Macaristan İmparatorluğu hakimiyetinde bulunuyordu. 10 Aralık 1850 tarihinde bir Osmanlı Subayı olarak Halep’te vefat etti.

Yazının Devamı

Polonya’daki Çevre Koruma Alanları

Polonya Doğa Koruma Yasası ile tanımlanan çeşitli koruma statüleri vardır. Bunlar: Milli Parklar, Peyzaj Parkları, Doğa Rezervleri, Korunan Peyzaj Alanları, Natura 2000 Alanları, Jeolojik Belgesel Alanlar, Ekolojik Alanlar, Doğa ve Peyzaj Kompleksleri, Tabiat Anıtları, Biyosfer Rezervleri, UNESCO Dünya Mirası Alanları ve Ramsar Sözleşmesi Alanları olarak sınıflandırılmıştır.

Yazının Devamı

Polonya’nın Kalbi: Kraków 

Kraków Polonya’nın en eski ve en büyük üç şehrinden biridir. Tarihî şehir, Vistül Irmağı’nın Wawel Tepesi’nin ayağında bulunur. Kent 2000 yılında Avrupa’nın kültür başkenti seçilmiştir. 2013’te UNESCO tarafından Edebiyat Şehri kabul edilmiştir. Kraków, geleneksel olarak ülkenin bilim, kültür ve sanat merkezi olmuştur. Polonya eski krallarının oturdukları, eski başkent olması ve birçok tarihî olaya tanık olmasından dolayı Polonya’nın kalbi olarak da söz edilmektedir.

Yazının Devamı

Birgi’de Zaman

Hakkında pek çok şey yazılıp çizilmiş olsa da Birgi’nin yeterince bilinip tanındığını söylemek zor. İzmir-Ödemiş’in artık bir mahallesİ olan bu belde, tarihten bir kesit sunuyor ziyaretçilerine. Birgi’yi yaşamak, tarihi havasını koklamak için muhakkak yaya olarak gezmelisiniz. Yürüdüğünüz her adım başı, girdiğiniz her sokak sizin için bir sürpriz olabilir. Biraz ibretle bakıp, kulağınızı tarihin soluklarını duymaya verdiğinizde, sokakların oIuşumu, evlerin konumu ve biçimlenişi geçmişin komşuIuk ilişkilerden, insana olan saygıdan, huzur dolu yuvalardan birer mesaj fısıldar size.

Yazının Devamı

 

1200 Yaşındaki Ağaç: Bartek

Bartek, Polonya’da bulunan eski bir meşe ağacıdır. Kielce şehri yakınlarında Zagnańsk’ta* Świętokrzyskie Dağları’nda bulunmaktadır. 1200 yıl kadar olduğu tahmin edilen yaşı, yakın zamanda 686 yıl olarak tespit edildi. Bartek’in içi zamanla boşaldığı için doğru bir yaş tespiti imkansızdır. Polonya’da hem meşe hem de porsuk (bazıları 1000 yaşın üzerinde) olmak üzere birçok yaşlı ağaç var, ancak hiçbiri Bartek kadar meşhur değil.  

Duvarlardaki Sanat NESPOON

Bir Varşova sabahında kızımı okula bırakırken karşılaştık onunla ilk defa. Yol kenarındaki 4 katlı bir binanın duvarını süsleyen bir resim beni çocukluğuma götürdü. Annemin örmüş olduğu, evimizdeki salondaki masanın üstündeki danteli bu binaya kim örmüştü ki? Yoksa bu hayal miydi?  Çok geç tanımıştım dantelin Polonya’daki ismini; NESPOON.

Yazının Devamı