Evderenki Düzen ve Ahenk

İnsan dışındaki eşya, dünya var olduğu günden bu yana hep nizam içinde olagelmiştir. Zerrelerin âhenkli hareketinden çiçeklerin revnaktâr çehrelerine; canlı-cansız varlıklar arasındaki uyum ve dengeden, gökyüzünde sürekli bize göz kırpan ve gelip birer şiir, birer duygu halinde gönüllerimize akan yıldızlara; ağaçların dal, yaprak ve çiçeklerinde tüllenen mânâlardan canlılık soluklayan hayata kadar her yerde ve her şeyde büyüleyen bir nizam hâkimdir. 

Yazının Devamı

Kur’an’da Üzerine Yemin Edilen Meyve: İncir

Kur’an’ın 95. Suresine adını veren incir, gözyaşı damlasına benzeyen eşsiz bir meyvedir. Yüce yaratıcının onun üzerine yemin etmesi, çok kıymetli bir besin olduğuna işaret için olsa gerektir. Yapılan bir çalışmada Tip 1 diyabetlı hastaların kahvaltıda incir yaprağı çayı içmesinin insülin ihtiyaçlarını azaltabileceği sonucuna varılmıştır.

Yazının Devamı

AB’de tek kullanımlık ambalajları yasaklamak için yeni düzenleme hazırlanıyor

AB’de plastiklerin %40’ı ve kağıdın %50’si  ambalaj üretimi için kullanılıyor. Bir kişi yılda ortalama 180 kg ambalaj atığı üretiyor. Avrupa Komisyonu’na göre, eğer önlem alınmazsa 2030’a kadar plastik ambalaj atıklarının miktarı %46 oranında artabilir. 

Yazının Devamı 

Birlemiş Milletler Biyoçeşitlik Konferansı (COP15) önemli bir anlaşma ile sona erdi

Doğayı korumak için yapılan Birleşmiş Milletler Biyoçeşitlilik Konferansı (COP15), 19 Aralık 2022 de 192 ülkenin imzaladığı bir anlaşmayla sonuçlandı. 2030 yılına kadar gerçekleştirilmesi hedeflenen ve dönüm noktası olarak adlandırabilecek olan global hareket planı üzerinde 188 ülkenin temsilcileri iki hafta boyunca Kanada’nın Montreal şehrinde çalışarak Kumming-Montreal Global Biyoçeşitlilik Çerçeve Planı üzerinde anlaşmaya vardılar.

Yazının Devamı 

Kanada’da tek kullanımlık plastiklerin üretimi ve ithalatı yasaklan

Kanada Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığı getirilen yasaklama 20 Aralık 2022’de yürürlüğe girdi. Tek kullanımlık plastiklerin üretimi ve ithalatı, bazı istisnai haller dışında yasaklandı.Genellikle içecek kapları için kullanılan halka şeklindeki plastik taşıyıcıların üretim ve ithalatına ilişkin yasak ise Haziran 2023’te yürürlüğe girecek. İşletmelere bu sürece geçişlerini sağlamak ve ellerindeki stokları eritmeleri için yeterli zaman vermek üzere belirtilen kategorilerdeki ürünlerin satışı ise bir yıl sonra 2023 yılı Aralık ayından itibaren yasaklanacak.

Yazının Devamı

Hidrojen yakıtlı araç tek depoyla 2.000 kilometre yol alacak

Alman Otomotiv şirketi Volkswagen, mevcut yakıt hücrelerinden daha ucuz ve yakıt ikmali yapmadan 2.000 kilometreye kadar menzil sağlayabilecek yeni bir hidrojen yakıt pili için patent başvurusunda bulundu. 

Yazının Devamı

Polonya elektriğin %40’ını rüzgardan üretti

Polonya’da 31 Aralık 2022 tarihinde elektriğinin %40’ı rüzgardan üretilerek yeni bir rekor kırıldı. Sistem üretilen fazla enerjiyi kullanamadığı veya depolayamadığı için şebeke operatörü rüzgar çiftliklerine üretimi azaltma emri verdiği için, aslında bu rakam daha yüksek olabilirdi.

Yazının Devamı

Noel giysilerindeki çevresel tehlike

BM Çevre Programına göre, giysilerde kullanılan malzemelerin yaklaşık %60’ı polyester veya akrilik gibi plastiklerdir ve bunlar her yıkandığında küçük plastik mikro lifler oluşur. Bu lifler su yollarına ve oradan da besin zincirine kadar ulaşırlar.

Yazının Devamı

Dunaj Vakfı Varşova’da Ağaçlandırma Etkinliğine Katıldı

Dunaj Diyalog Vakfı gönüllüleri Ursus sakinleri ile boş bir alana 60 ağaç diktiler. İlk ağacı Ursus Belediye Başkanı Bogdan Olesiński birlikte diktik. Çocuklu birçok aile de bu etkinliğe katıldı.

Yazının Devamı

Özgürlük şehri Gdańsk

 

Polonya’nın kuzeyindeki Pomorskie (Pomeranya) eyaletinin başkenti olan Gdańsk zengin bir tarihe sahiptir. Liman şehri Gdynia ve kaplıca merkezi Sopot ile Trojmiasta (Üçlü Şehir) olarak bilinen Metropolitan kenti oluşturur. Gdańsk canlı bir liman şehri olarak Baltık Denizi’nin kenarında ziyaretçilerine çok şeyler vadediyor.

Yazının Devamı